ظهور313

بایگانی

نیاز به امام

احمد ابراهیمیان | چهارشنبه, ۲۵ تیر ۱۳۹۳، ۰۲:۴۰ ب.ظ

به همان دلایلی که نیاز به پیامبر داریم،نیاز به امام هم داریم علاوه بر مواردی که میان نیاز به پیامبر و امام مشترک است،در خصوص نیاز به امام ، دلایل دیگری نیز وجود دارد:

1-برای پیاده شدن دستورات الهی و حفظ احکام، قدرت و حکومت لازم است و قدرت و حکومت به امام و رهبری لایق نیاز دارد. مخصوصا در موردی که دسترسی به پیامبر امکان نداشته و خاتمیت حضرت محمد را پذیرفه باشیم.

2-مگر می شود خداوند برای مردمی پیامبر بفرستد و آن پیامبر با خون دل احکام و قوانینی بیاورد و بعد همه را رها کرده و از دنیا برود؟آیا این کار حکیمانه است؟آیا رها کردن و رفتن با آن حرص و سوزی که از پیامبر سرراغ داریم سازگار است؟!

راستی کسانی که می گویند پیامبر با آن همه زحمت مکتب و امتی را بنیان گذاری کرد و رفت چگونه جواب حکمت خداوند و سوز پیامبر می دهند. کدام مقام مسئول اینقدر بی تفاوت مردم را رها می کند؟!

3-اساسا دین و مکتب یا باید هماهنگ با خواسته های درونی و حوادث خارجی و به اصطلاح رشد آور و رشد دهنده و به روز باشد و یا باید فقط قوانینی مقطعی و خشک باشد که با مرور زمان به دست فراموشی سپرده شده و به اصطلاح ایستا باشد

اگر در کنار مکتب امامی با شرائط ویژه بود ، مکتب از نوع اول و گرنه از نوع دوم خواهد بود و به همین دلیل امام رضا(ع)می فرماید«ان الامامه زمام الدین و نظام المسلمین و صلاح الدنیا و عز المومنین »امامت و رهبری حق،زمام دین است و مایه نظام بخشیدن به مسلمانان و صلاح امور دنیوی و عزت مومنین است.«ان الامامه اس الاسلام النامی» امامت ،اساس اسلام رشد یافته است.یعنی چیزی که بتواند همه احتیاجات فردی و اجتماعی و مادی و معنوی کاروان بشریت را تامین کند،تنها امامت است.

امام رضا (ع)با تعبیر«الاسلام النامی»به ما می فهماند که اسلام بدون امام نمو و رشدی ندارد و در معرض کهنگی و زوال است. جامعه انسانی هر آن در معرض حوادثی است که اگر حکم الهی و دستور خدا با الهام از وحی و رهبری حق در کار نباشد،مردم آرامش خود را از دست می دهند و هر کدام راهی را می پیمایند و هرج و مرج به وجود می آید. لذا در کنار مکتب،وجود امام و رهبری ضروری است.

4-همان گونه که در شنا در استخر نیاز به مربی و ناجی دارد و گذر از دریا نیاز به کشتی و ناخدا، چنانکه امام فرمودند: دنیا دریای عمیق و پر تلاطم است«الدنیا بحر عمیق »که به کشتی و کشتی بان نیاز دارد ؟این با کدام منطق و حکمت سازگار است که خداوند،شناوران ناتوان و نا آشنا را در دریای پرخطر به حال خود رها کند!

5-همان گونه که خداوند در کشور تن فرمانروایی به نام عقل قرار داده تا به وسیله آن چشم و گوش و تمام اعضا از انحراف و خطا حفظ شوند، لازم است برای جامعه نیز امام و فرمانروایی قرار دهد تا دچار تحیر و انحراف و هرج ومرج نشده و به مقصد برسد.


  • احمد ابراهیمیان

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی